Ingen allvarligt skadad i olycka på Kungsholmen

Uppdaterad
Publicerad

Enligt de initiala uppgifterna från polisen skadades ett barn allvarligt i olycka. Uppgifterna ändrades senare under onsdagskvällen och ingen ska ha skadats allvarligt.

En lastbil körde in i fem personbilar på Kungsholmen på onsdagseftermiddagen.

– Det verkar som om lastbilschauffören insjuknade snabbt och sakta körde in i bilarna framför. Det var inga höga hastigheter, säger Ola Österling, presstalesperson på Stockholmspolisen.

I bilen närmast lastbilen satt ett litet barn som, enligt de första uppgifterna från sjukvården, fick allvarliga skador. Även lastbilschauffören fördes till sjukhus. Senare under onsdagskvällen uppgav polisen att ingen skadades allvarligt i olyckan.

Olyckan utreds som vållande till kroppsskada.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.