En kock i vit kockrock och mössa häller ingredienser i en matberedare under en matlagningskonkurrens. I bakgrunden syns andra deltagare och en stor informationsskylt.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hemlighetsmakeriet i träningsköket för Bocuse d'Or är stor – se vad Gustav Leonhardt ser som största utmaningarna inför ”kock-VM”. Bild från Bocuse d'Or Europa 2024. Foto: Gorm Kallestad

Gustav Leonhardt, 28, ska vinna Bocuse d'Or för Sverige

Uppdaterad
Publicerad

I en källarlokal i södra Stockholm håller han till, Sveriges representant i världens mest prestigefyllda kocktävlingen: Bocuse d'Or. Under stort hemlighetsmakeri tränar 28 årige Gustav Leonhardt för fullt inför tävlingen i Lyon i slutet på januari.

Det råder största möjliga tystnad kring menyn som det svenska laget kommer servera i kock-VM 2025. När SVT Nyheter Stockholm träffade Gustav Leonhardt får vi inte ens filma köket – som byggts upp identiskt till det tävlingskök som väntar i Bocuse d'Or i Lyon.

– Sverige har ju vunnit en gång, då var det Mathias Dahlgren 1997. Då var jag ett år gammal, så jag tycker det är dags igen, säger Gustav Leonhardt.

Årets kock 2021

Gustav knep platsen som Sveriges representant i en finaltävling 2023, på Münchebryggeriet i Stockholm, där han bland annat lyckades vinna över kockarna Christian Siberg och Martin Karlsson.

Gustav Leonhardt blev årets kock 2021. Bocuse d'Or Sverige beskriver hur han trots sin unga ålder har en imponerande meritlista. Han har tidigare varit så kallad commis, det vill säga köksassistent, i Bocuse d'Or och har jobbat på Michelinkrogar som Agrikultur och Aira.

Tommy Myllymäki i internationella juryn

Årets Bocuse d'Or avgörs i Lyon 26-27 januari. Förutom Gustav Leonhardt består svenska teamet av commis Noel Moglia och coach Peter Asp Jelksäter. Teamets president, titlen på den som har yttersta ansvaret för svenska representationen i tävlingen, är Tommy Myllymäki. Han ingår också i den prestigefyllda juryn som har representanter från alla deltagande länder.

Vilka ingredienser ska teamet jobba med med och vad är största utmaningarna? Se Gustav Leonhardt förklara i videon.

Vad är Bocuse d'Or?

Bocuse d’Or grundades 1987 av franska mästerkocken Paul Bocuse. Den internationella tävlingen avgörs vartannat år och anses vara världens mest prestigefyllda kocktävling med 24 deltagande länder.

Bakom den svenska satsningen i Bocuse d’Or står Bocuse d’Or Sweden som i sin tur ägs av Restaurangakademien AB.

Här kan du läsa mer om Bocuse d'Or.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.