Dennis Wedin (M), bostads- och fastighetsborgarråd vill göra det enklare för våldsutsatta kvinnor att få förtur när de behöver en bostad. Foto: TT/SVT

Lättare för våldsutsatta kvinnor att få förtur i bostadskön

Uppdaterad
Publicerad

På bostadsförmedlingens styrelsemöte nästa vecka fattas det beslut om nya regler för att hjälpa våldsutsatta kvinnor att få förtur i bostadskön. I dag krävs det en polisanmälan för att få förtur men det ska inte längre behövas, menar Dennis Wedin (M), bostads- och fastighetsborgarråd.

Förra året inkom 1 305 ansökningar om förtur i bostadskön till bostadsförmedlingen. Förtur i kön kan du ansöka om du har starka medicinska behov, sociala behov eller lever under hot.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.