Nya spår efter Marcovics mördare

Uppdaterad
Publicerad

Jakten på före detta strippklubbsägaren Mille Markovics mördare fortsätter. Polisen har nu säkrat fotspår i snön nära mordplatsen i Bromma.

På fredagskvällen spärrade polisen av en lekplats i anslutning till platsen där Mille Markovics sköts ihjäl.  Kriminaltekniker anlände till platsen strax efter klockan 22 och säkrade fotspår i snön.

– Vi fick in ett tips om en person som befann sig på lekplatsen, säger Sven-Erik Olsson, informatör på Stockholmspolisen till Aftonbladet.

Mille Markovic

Avvaktar analys

Även spår efter en bil uppges ha registrerats på en plats i närheten. Polisens tekniker säkrar nu alla spår som går att säkra, även om det är osäkert om det har någon koppling till mordet. Polisen ska också ha gjort en husrannsakan i Markovics bostad.

Polisen har iännu nte gjort några gripanden och det finns ingen skäligen misstänkt, säger Byström till TT. Man har heller inte hittat den bil, en vit eller ljus japansktillverkad bil, som vittnen såg försvinna från mordplatsen.

Fyra skott i huvudet

Det var strax efter kl 18 i torsdags kväll som polisen kallades till Ulvsunda i nordvästra Stockholm efter larm om skottlossning. Där hittades i en bil en man livlös med blödande sår i huvudet. Flera medier kunde berätta att det var den välkände brottslingen Mille Markovic, 52, som mördats, skjuten med flera skott, utanför sin bostad.

– Vi söker efter minst en gärningsman. Sedan är det inte osannolikt att det fanns en medhjälpare med, säger Lars Byström, kommissarie vid länskriminalpolisen i Stockholm.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mille Markovic

Mer i ämnet