Nyheter från dagen: 7 februari

Publicerad

Detta har SVT Nyheter Stockholm rapporterat om under fredagen den 7 februari.

• Så höjde Hjulstaskolan mattebetygen

Fler små prov • Läraren: ”Inget enmansjobb”

Två personer sitter vid ett bord i ett klassrum och skriver i sina anteckningsböcker. I bakgrunden syns fönster som släpper in dagsljus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Aljana Abdullah, 16, och Seddik Radjai, 15 går i nian på Hjulstaskolan och är båda nöjda med sin skolgång. SVT fick följa med på klassens matematiklektion. Foto: Sebastian Stormgaard/SVT
Jyri Häkämies, vd, Finlands näringsliv EK. T.g. Karta: Stockholm, Sverige, Åland, Åbo, Finland.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon berättar vd:n för Finlands Näringsliv, Jyri Häkämies, varför en ny förbindelse mellan Sverige och Finland borde utredas. Foto: Yle/SVT

• Här skapas AI-genererat nyhetsinslag

Allra första prompt-SM gick av stapeln i Stockholm

En grupp människor sitter vid ett bord och arbetar vid bärbara datorer. Det finns namnskyltar på flera av deltagarnas kläder, och en röd läskburk står mitt på bordet. De ser ut att vara engagerade i en gemensam aktivitet eller diskussion i en konferensliknande miljö. Bakgrunden visar en blå perforerad vägg och några gula stolar.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hur ser inledningen till ett nyhetsinslag ut om AI får bestämma? Se det i videon ovan! Foto: Sandra Tottie/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.