Total oenighet om Seminarieparken

Uppdaterad
Publicerad

Det råder total oenighet om hur grönområdet vid gamla seminariet i Uppsala ska bebyggas. Höga hus, låga hus, många, få eller inga alls så pass går viljorna isär.

Frågan om bostadshus i den lummiga trädgården vid gamla Seminariet numera Lärarhögskolan i Uppsala ligger verkligen i stöpsleven. Planerna på 250 lägenheter i flera fem-, sex- eller till och med sjuvånings hus utmed Fyrisvallsgatan har väckt ont blod.

M har inte majoritet

På onsdag ska kommunstyrelsen behandla frågan om Seminarieparken. Centerpartiet säger absolut nej till 250 lägenheter. Möjligen kan man gå med på femtio lägenheter i två stycken tvåvåninghus.

Centern, Folkpartiet och Kristdemokraterna verkar gå på Centerns kompromiss, så Moderaterna, som hittills sagt att man stöder planerna på 250 lägenheter, har inte längre majoritet inom alliansen för detta.

V och Mp emot

Vänsterpartiet och Miljöpartiet säger nej till all byggnation, medan Socialdemokraterna istället kan tänka sig ett höghus norr om skolans fotbollsplan. En idé som till och med Gunnar Hedbergs partikollega kommunalrådet Cecilia Fors säger till ABC att hon gillar.

På onsdag visar det sig om det går att kompromissa om den gamla parken.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.