Familjen Härdelin står i kolonilottsområde

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Familjen Härdelin är nya odlare men odlingskunskapen är begränsad – ”rödbetan har gått i blom och den här moroten har också gått i blom” Foto: Kristian Östlund/SVT

Sex års kö till odlingslotterna i Uppsala: ”Unga generationen är helt klart på”

Uppdaterad
Publicerad

Befolkningens intresse för odling och trädgård har ökat med 38 procent de senaste fem åren enligt en rapport från Fritidsodlingens Riksorganisation.

Nu rapporterar en av Uppsalas odlingslottsföreningar att kötiden till en odlingslott är upp till sex år.

Zucchini, jordärtskocka, grönkål, svartkål, broccoli och en hel del bönor. Det kryllar av grönsaker och bär på den 60 kvadratmeter stora odlingslotten som familjen Härdelin från Uppsala nyligen börjat odla på.

– Vi har ju ingen aning vad vi håller på med så vi testar oss fram, säger Elsa Härdelin.

Kunskaps- och analysföretaget Novus har på uppdrag av Fritidsodlingens Riksorganisation genomfört en undersökning av befolkningens trädgårds- och odlingsvanor. Mätningen visar att intresset för trädgård och odling ökat med 38 procent. I den nya rapporten som Fritidsodlingens Riksorganisation presenterar så uppger 76% av de tillfrågade att man odlar någonting ätbart.

– Viljan att odla mer ätbart har ökat– det är en märkbar aspekt, säger Lise-Lotte Björkman som är trädgårdsrådgivare och som sammanställt undersökningen.

Upp till sex års kö

Det stora engagemanget märks tydligt hos Tunabergarnas odlarförening i Uppsala som har en lång kö för att få en odlingslott. Eva Karlsson, som är föreningens ordförande, berättar att de sett en ökning av unga odlare i kön.

– Den unga generationen är helt klart på. Just nu har vi 140 stycken i kö och det motsvarar en kötid på fem till sex år, säger Eva Karlsson.

Även på Ekebyodlarnas koloniförening har intresset för att få en odlingslott varit stort. De meddelar att det i nuläget har en kötid på tre år till sina odlingslotter.

I klippet: Hör de nyblivna odlingslottsägarna familjen Härdelin berätta om odlingsintresset och vad lotten betyder för dem.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.