En annan punkt de delar i valmanifesten är att de vill riva miljardavtalet för det så kallade Uppsalapaketet – som omfattar fyrspår, spårväg och 33 000 nya bostäder.
– Uppsalas politiker har en storstadshybris, man kan väl bo ute på landsbygden istället, säger Claes Littrorin, ordförande för Landsbygdspartiet i Uppsala.
– Vi vill bygga ut hela Uppsala kommun, inte bara där, säger Stefan Hanna, partiledare för Utvecklingspartiet demokraterna, som i dag är politisk vilde i kommunfullmäktige efter att ha uteslutits från Centerpartiet 2018.
Åtta uppstickarpartier
Utöver Landsbygspartiet och Utvecklingspartiet demokraterna finns sex partier som i dag inte har mandat i kommunfullmäktige, men som har lämnat in valsedlar för kommunvalet i Uppsala: Kristna värdepartiet, Medborgerlig samling, Partiet nyans, Partiet vändpunkt, Sveriges kommunistiska parti och Socialisterna-välfärdspartiet.
Totalt har 100 partier registrerat deltagande i kommunvalet i Uppsala.
I klippet ovan berättar Landsbygdspartiet och Utvecklingspartiet demokraterna mer om vad de vill göra om de får makten.