Svista Värdshus rivs ner

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Svista värdshus, som har stått tomt sedan 2009, rivs nu ner för att göra plats åt kommersiella fastigheter. Foto: Dana Gutiérrez

Här rivs Svista värdshus – det här händer nu

Publicerad

Svista värdshus har förfallit i 15 år, och nu ska det rivas ner. Nu väntar nya planer för marken.

Först var det planer på att bygga ett ekologiskt kvarter med bostäder, men det blev aldrig av på grund av svårigheter med vattentillgången. Nu säger Lennart Schönning, styrelseordförande i Svista Utveckling AB som äger marken, att tanken är att bygga kommersiella fastigheter.

– Lager, logistik och hantverk har inte så stora behov av vatten och avlopp, säger han.

Precis intill värdshuset äger utvecklingsbolaget en annan tomt, som nu har renoverats till en dagverksamhet där LSS-boende bland annat kan sysselsätta sig och gå i terapi. Inflytten är planerad till första april 2025.

En historisk plats

Svista värdshus invigdes år 1972 . Bygget, som tog 5 månader, kostade 1,5 miljoner kronor, enligt UNT. Värdshuset, som en gång i tiden var ett välbesökt motell och vägkrog längs gamla E4, förlorade majoriteten av sina besökare när motorvägen flyttades år 2006. Färre och färre gäster tog sig dit och 2009 la värdshuset ned sin verksamhet.

Under de senaste åren har boende i närheten haft flera olika planer för vad man kan göra med värdshuset och marken. Bland annat ville man bygga ett hundratal bostäder – något som senare fick ett tydligt nej från kommunen.

2022 utsåg tidningen Café Svista värdshus till en av Sveriges topp 5 mest övergivna platser år 2022.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.