Det misstänkta brottet ska ha inträffat i Uppsala natten mot den 30 april. Foto: SVT

Misstänks ha våldtagits – förundersökning läggs ner

Uppdaterad
Publicerad

Det var natten mot den sista april som en person misstänks ha kidnappats av sex gärningsmän och sedan förts till en plats där en gruppvåldtäkt ska ha ägt rum. Fallet utreds av Stockholmspolisens hatbrottsgrupp, som uppger för P4 Uppland att mycket tyder på att förundersökningen kommer att läggas ner.

Händelsen ska ha inträffat i Uppsala tidigt på morgonen den 30 april. Enligt P4 Uppland så ska offret ha förts bort i bil under pistolhot och fått en huvliknande sak nerdragen över ansiktet.

Fallet utreds av Stockholmspolisens hatbrottsgrupp. Skälet till det är att polisen misstänker ett motiv som har att göra med hat mot HBTQ-personer.

LÄS MER: Ny misstänkt gruppvåldtäkt i Uppsala

Offret ska tidigare vara känd av polisen, och ska uttryckligen ha begärt att hatbrottsgruppen skulle ta sig an utredningen.

I uppgift till P4 Uppland säger Göran Stanton vid polisens hatbrottsgrupp i Stockholm, att det finns en hotbild mot anmälaren och att brist på information och bevis gör att förundersökningen förmodligen läggs ner.

LÄS MER: ”Känner till målsägande sedan tidigare”

SVT Nyheter Uppsala har försökt nå Göran Stanton för en kommentar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.