Det började som ett försvinnande i Vittinge i Heby kommun och övergick sedan till att bli en mordutredning. Två personer, en man och en kvinna, anhölls men släpptes med misstankarna kvarstående.
När polisen bedömde att mannen inte längre kunde hittas vid liv avslutade man sökinsatsen, men Missing People har fortsatt.
– Vi var ute senast i lördags. Han är inte hittad, men vi har kunnat utesluta områden som vi har varit intresserade av. Jag önskar att vi hade hittat föremål vid det här laget, men det har vi tyvärr inte, säger Lukas Annersten.
Polisen förtegen
Sökinsatsen har fokuserats till området där mannen bil stod parkerad.
– Vi har haft ledstångssök i helgen, där vi går längs vattendrag och stigar då det är där försvunna personer oftast hittas.
Då den senaste sökinsatsen inte lockade många frivilliga sätts nu letandet på paus – för att återupptas i september.
– Polisen, som är väldigt förtegen, har sagt år oss att fortsätta söka, men man täcker så liten yta när man är få. Då är det bättre att omgruppera till en större insats om några veckor.
SVT Nyheter Uppsala har sökt åklagaren som leder förundersökningen men utan resultat.