I samband med att teatern öppnar efter pandemirestriktionerna sätts fyra nyproduktioner på prov uppe på scen. Hos regissören till ”Djur som hatar människor”, Erik Gedeon, finns viss rädsla inför premiären.
– Jag tänker också att produktionen är ett slags monster, där alla måste gå till sina yttersta gränser för att få till det, säger Erik Gadeon.
Öppet oavsett smittoutveckling
För Petra Brylander, teaterchef på Uppsala stadsteater, är glädjen stor över att åter bjuda in publik till teatern. För henne finns nu bara en väg framåt, och det är att hålla öppet. Genom att reglera antalet besökare och sättet de rör sig i lokalerna tror hon att det är möjligt – oavsett smittoläge.
– Men det underbaraste är att vi snart ska kunna sitta tillsammans och njuta, säger Petra Brylander.
I klippet: Ta del av genrepet med djurmasker, och hör regissören berätta om sin rädsla.
Detta gäller kring publikantal:
• Fram till den 29 september tas max 300 besökare in, och avstånd ska hållas mellan sällskapen.
• Efter 29 september tas restriktionerna bort och samtliga stolar i salongen kan därmed fyllas.