Från mordplatsen.

Vittne vid Rickomberga mord träder fram

Uppdaterad
Publicerad

Rättegången i hovrätten angående mordet på den man som knivhöggs till döds i Rickomberga i vintras får nya förutsättningar.

Tingsrätten friade hans mordanklagade sambo, en 35-årig kvinna. På plats under natten för mordet fanns ytterligare en kvinna som tingsrätten menar kan ha varit delaktig i dådet.

Hon vittnade inte för tingsrätten, men säger sig nu vilja göra det i den högre instansen. Enligt åklagaren förbättrar vittnet förutsättningarna för en fällande dom. När hovrätten tar upp fallet är inte bestämt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mordet i Rickomberga

Mer i ämnet