En person står i en skogsmiljö, klädd i en mörk jacka med ljusa detaljer och en röd halsduk. Skogen består av höga tallar och marken är täckt av mossa och låg vegetation.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I videon ovan förklarar Skogsstyrelsens distriktschef Linda Jakobsson varför hon tycker det är viktigt att också kvinnor äger skog. Foto: Rino Rotevatn/SVT

Andelen kvinnor som äger skog ökar: ”Ägande handlar om makt”

Publicerad

Det blir allt vanligare att kvinnor äger skog. Under 2023 var nästan hälften av de nytillkomna skogsägarna i Värmland kvinnor.

– I slutändan handlar ägande om makt, säger Skogsstyrelsens distriktschef Linda Jakobsson om varför det kvinnliga ägandet är viktigt.

Under den senaste 20-årsperioden har andelen kvinnor som äger skog i Sverige ökat med en procentenhet från 38 till 39 procent, enligt statistik från Skogsstyrelsen.

Tydlig trend

Ökningen går alltså inte i raketfart. Men ser man till andelen nytillkomna skogsägare ser det annorlunda ut. Där syns en tydlig trend som visar att det nästan är lika många kvinnor som män som köper skog, ärver skog eller tar över skog i generationsskiften.

– Jag tycker det är jättebra. Vi behöver fler kvinnor i skogen, både som ägande och som yrkesverksamma, säger Linda Jakobsson på Skogsstyrelsen.

Enligt den senast tillgängliga statistiken var 47 procent av de nytillkomna skogsägarna i riket kvinnor under 2023. I Värmland var det hela 49 procent. Allra högst andel nytillkomna kvinnliga skogsägare under 2023 hade dock Örebro. Där var hela 54 procent av de nya skogsägarna kvinnor.

– Heja Örebro, säger Linda Jakobsson.

I videon ovan förklarar Linda Jakobsson varför hon tycker det är viktigt att också kvinnor äger skog.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.