Starta klippet för att höra Fredrica och Mattias berätta om den svåra coronasituationen de hamnat i när gränsen stängts
Efter att Sveriges arbetsmarknadsminister Eva Nordmark tidigare i veckan satt press på sin norska motsvarighet kom så beskedet under fredagen. Norge öppnar upp gränsen för dagspendlare. Undantaget från inreserestriktioner kommer att gälla personer bosatta i Sverige och Finland som dagpendlar till Norge.
– Det är en lättnad, väldigt skönt att se att något händer, säger Fredrica Bornstedt om beskedet från den norska regeringen.
Arbetspendlarna Fredrica och Mattias i västvärmländska Jössefors har haft en mycket oviss tillvaro sedan den norska gränsstängningen. Hon jobbar som lärare i Norge, och efter en tids osäkerhet stod det klart att hennes yrkesgrupp tillhörde dem som undantogs inreseförbudet.
För Mattias del var det tuffare. Han jobbar inom industrin och har fått stanna hemma sedan 29 januari – utan vare sig lön eller ersättning. Ekonomin var dessutom redan ansträngd efter att han blivit permitterad i början av pandemin.
Överklagar avslag
För att hålla sig flytande och försörja sina två barn har de varit tvungna att låna pengar av föräldrarna. Mattias har ansökt om ersättning för den senaste månadens uteblivna lön från norska staten men fått avslag – ett beslut som han överklagat.
– Norska staten har ett ansvar för det här. De måste komma med någon form av kompensation för att det här ska lösa sig ordentligt, säger Fredrika Bornstedt om situationen hon och hennes familj försatts i.