Degerfors får ny tränartrio

Uppdaterad
Publicerad

Stefan Jacobsson kommer att vara huvudtränare och assisteras av spelarna Tobias Solberg och Andreas Holmberg. I dag presenterades den nya konstellationen av klubben.

– Detta var vårt förstahandsval som tränarlösning. Vi får in mycket fotbollskunskap, samtidigt som vi tar hänsyn till det ekonomiska läge som råder i föreningen, säger sportchefen Patrik Werner till klubbens hemsida.

”Trygghet och kontinuitet”

Det blir alltså spelarna Tobias Solberg och Andreas Holmberg som går in som assisterande tränare.

– Att både Tobias och ”Adde” dessutom även fortsättningsvis finns tillgängliga som spelare med den kompetens de har på planen bidrar till trygghet och kontinuitet, säger Patrik Werner till hemsidan.

Patrik Werner själv stannar i föreningen och kommer att få en kombinerad roll som sportchef/kanslichef.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.