Tudelad bild. Vänster: polis i uniform. Höger:  blurrat dokument märkt ”AKTAS” med text.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Kan absolut vara förtal” säger biträdande närpolischefen Sonny Nilsson om att en pedofil fått namn och bild uthängt på busshållplatser. Foto: SVT

Dömd pedofil uthängd i busskurerna i Karlstad

Publicerad

På flera busshållplatser i Karlstad har papperslappar med bild och namn på en dömd pedofil satts upp. Enligt polisen är det första gången det sker i Värmland.

– Det finns bättre sätt att uttrycka sina åsikter på, säger Sonny Nilsson, biträdande närpolischef i Karlstad.

Enligt polisen är det brottsligt att utan lov affischera. Dessutom kan det även vara fråga om förtal.

– Om syftet är att det ska riktas missaktning, så kan det absolut vara förtal, säger Sonny Nilsson.

Enligt polisen har liknande uthängningar skett på andra platser, men i Värmland är det ovanligt.

– Vi känner egentligen inte till att vi haft något sådant ärende om att någon affischerar upp om att någon varit eller är en brottsling, säger Sonny Nilsson.

”Risk att det blir ett drev”

Vem som satt upp bilderna är oklart, men Sonny Nilsson menar att det högst troligt rör sig om någon som vill personen illa alternativt någon som känner starkt hat inför sexualbrott mot barn.

– Men samtidigt är det bara bilder på en person. Hade det varit någon som vill hänga ut alla pedofiler hade nog fler bilder satts upp, säger Sonny Nilsson.

Vem som dömts för brott är offentliga uppgifter, men Sonny Nilsson tycker inte det motiverar att offentliggöra domar.

– Man utsätter en person för onödig fara när man gör så här, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.