Örebro län och Värmland ligger geografiskt nära och redan innan skoldådet fanns ett nära samarbete mellan regionerna. Nu förstärks det samarbetet.
– Så fort vi fick information om det här så har vår tjänsteperson i beredskap tagit direkt kontakt med länsstyrelsen i Örebro, säger Georg Andrén, landshövding i Värmland.
Tror du att det påverkar Värmland mer än andra län som inte har det nära samarbetet som Örebro och Värmland har?
– Jag tror att det kan påverka oss, det är så nära precis som du säger, säger Georg Andrén.
Fortsatt beredskap från Region Värmland
Efter gårdagens attentat gick Region Värmland upp i stabsläge. Man stod förberedda för att vid behov kunna ta emot patienter, vilket inte blev aktuellt. Man skickade också resurser till Örebro och levererade blod.
Under eftermiddagen ställde man om till normalläge igen och under onsdagen uppger regionen att man står fortsatt beredd att stötta Örebro län om det skulle behövas.
Gemensamt informationsflöde via MSB
Från Karlstadbaserade MSB, Myndigheten för samhällsskydd i beredskap, höll man efter dådet under gårdagen en samverkanskonferens. Syftet med den var att skapa en gemensam samtalsyta så att berörda aktörer skulle dela samma information.