Kolsyrat vatten kan ge tandskador

Uppdaterad
Publicerad

Inte bara söt läsk utan även vanligt kolsyrat vatten är farligt för tänderna. Det visar en ny rapport från Folktandvården Värmland.

Tandhygienisten Agneta Engstöm presenterar en rapport som visar att vissa köpta mineralvatten, och hemmagjort bubbelvatten, på grund av kolsyra eller tillsatser har så lågt ph-värde att emaljen på tänderna riskerar lösas upp och fräta bort.

-Man måste titta på vatten man köper i affären. Allt vatten som står i hyllorna är inte bara vatten, säger Agneta Engström.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.