Polisens presstalesperson Sophia Jiglind blir intervjuad

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Föredömligt agerande av målsägande”. Hör Sophia Jiglind berätta om vad som hände i Torsby under lördagskvällen. Foto: Rino Rotevatn/SVT

Man anhållen – gick till attack mot flera personer i Torsby

Uppdaterad
Publicerad

På lördagskvällen gick en man till attack mot flera personer i Torsby kommun.

Nu har mannen, som är i 60-årsåldern, anhållits misstänkt för flera grova brott.

– Nu ska vi ta reda på varför han väljer att attackera tre oskyldiga personer, säger polisens presstalesperson Sophia Jiglind.

Polis beordrades ut till en adress i Torsby kommun klockan 18.23 på lördagskvällen. En man hade då gått till attack mot flera personer med ett tillhygge.

Personerna kunde envarsgripa, privatpersoners rätt att gripa en person som begår brott som kan ge fängelse, mannen till dess att patruller anlände till platsen.

– Föredömligt agerat av målsägande, säger polisens presstalesperson Sophia Jiglind.

Misstänkt för mordförsök

En förundersökning om försök till mord, grov misshandel och försök till grov misshandel har inletts.

I klippet hör du presstalespersonen Sophia Jiglind berätta om vad som hände under lördagskvällen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.