Nyheter från dagen: 12 februari

Publicerad

Här är ett urval av det som SVT Nyheter Värmland har rapporterat om onsdagen den 12 februari.

En person står i ett kontorsmiljö med ljusa väggar och fönster. Personen bär en blommig blus och har långt, blont hår. Bakgrunden visar en reception och några skåp och hyllor.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör hur Hammarös skolchef Pernilla Engqvist Widegren reagerar på de nya föreslagna säkerhetskraven i skollagen. Foto: Maria Haglund/SVT
Delad bild: Till vänster en gris ligger på halm. Till höger en person blir intervjuad med en mikrofon i en industrimiljö, där rör och maskineri syns i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Följ med in i biogasanläggningen och hör vilka miljöfördelar biogas har enligt Fredrik Wikström, professor miljö- och energisystem. Foto: Maria Haglund/SVT
Marie Björklind, verksamhetschef Karlstad Stadsmission

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Verksamhetschefen Marie Björklind på Stadsmission i Karlstad är bekymrad över de krympande matkassarna. Foto: SVT/Niclas Brunell

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.