– Vi märker en ökad efterfrågan på kunskap om skydd och den här typen av händelser, säger Petter Säterhed, funktionsansvarig på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) i Karlstad för området säkerhet i offentlig miljö.
Första utbildningstillfället hölls förra veckan och under våren ska totalt omkring 40 utbildningar hållas i hela landet. Drygt hälften är redan uppbokade och de första bokningarna gjordes innan MSB gått ut med information till länsstyrelserna, som är de som samlar aktörer som skulle passa att gå utbildningen.
Två inriktningar
Utbildningarna har två olika målgrupper, en riktar sig till ledare och säkerhetssamordnare inom skolan, den andra till länsstyrelser, regioner och kommuner. Ämnet är detsamma: skydd mot terrorism och andra våldshandlingar med stora konsekvenser.
– Vad vi vill ge är praktiskt användbara verktyg som man omedelbart kan ta med sig till sin egen verksamhet och börja arbeta med, säger Petter Säterhed.
Petter Säterhed på MSB menar att mycket går att göra med små medel för att till exempel skolan ska kunna sänka sin sårbarhet mot terror och våld. I klippet berättar han vad utbildningarna kan göra för skillnad.