Hotell Selma köps av Sunne Fastigheter för 16 miljoner. Vad får Sunneborna för det? Hör kommunalrådet Gunilla Ingemyr (C) i klippet. Foto: SVT

Sunnes bostadsbolag köper hotell Selma

Uppdaterad
Publicerad

Nu är det klart vilka som tar över nedlagda Hotell Selma i Sunne. Det blir Sunnes kommunala bostadsbolag som tar över hotellet. 16 miljoner kronor går affären loss på.

– Det kommer att vara värt pengarna. De kommer att täcka ett behov av lokaler som vi har inom kommunen på ett bra, ekonomiskt sätt, säger kommunalrådet Gunilla Ingemyr (C).

Beskedet att det kommunala bostadsbolaget Sunne Fastighets AB köper Hotell Selma lämnades under en presskonferens i Sunne under onsdagen.

Kommunen tillträder fastigheten under fredagen. Exakt vilka verksamheter som kommer att inrymmas i det gamla hotellet är inte bestämt ännu.

Klart är att det blir någon eller några av kommunens verksamheter samt några bostäder i form av hyresrätter.

– Det är en väldigt viktig byggnad som stått till salu och gapat tom ett bra tag, så det är bra att den nu kommer att komma till användning. Sunne är fullt av liv så vi vill att den där lokalen som alla passerar längs 45:an också kommer till liv igen, säger Gunilla Ingemyr (C).

Hotellet har stått tomt sedan Migrationsverket lämnade lokalerna för drygt ett år sedan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.