Kvinna gör en spark under en kampsportsträning.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Har känt ett tag att jag är bäst”. Astrid Vikgren från Hisingen har fyra SM-guld i lika många kampsporter. Starta klippet och följ med henne på träning. Foto: Elias Åhlander

Astrid Vikgren från Göteborg är mästare i fyra kampsporter

Uppdaterad
Publicerad

Astrid Vikgren, 22, är nybliven svensk guldmedaljör i Mixed martial arts (MMA), men det räcker inte. Totalt tävlar hon i fyra olika kampsporter och Astrid är bäst i alla.

– Jag tycker inte det är så häftigt att vara bäst i Sverige. Jag tänker att det är världen som räknas, säger hon.

Mixed martial arts (MMA), Brasiliansk jiu-jitsu, brottning och thai boxning. Kan man slåss så kan man slåss. Svårare än så är det inte, tycker Astrid Vikgren.

Sedan ung ålder har 22-åringen från Hisingen så fort hon haft tid över knutit näven och riktat den mot någons ansikte. Under ordnade omständigheter ska tilläggas.

Satsar på MMA

Den första kampsport som fångade Astrids intresse var Brasiliansk jiu-jitsu, det var även där det fösta SM-guldet kom. Nu går 90 procent av tiden åt till att träna MMA.

– Det är det jag satsar på. Men för att bli bra så krävs det att man tränar alla delar. Det är få som bara tränar MMA, säger hon.

I början av februari stod hon högst upp på pallen när det det svenska mästerskapet var avgjort. Och Astrid Vikgren gick hem med endast ett blåmärke.

– Jag var dominant, det var inget snack om saken. Jag tror inte hon fick in ett enda slag. Jag var lite blå under ögat, men det var för att jag råkade skalla henne, säger Astrid Vikgren.

Imponeras inte av SM-gulden

Trots att Astrid endast sysslat med kampsport i åtta år, imponeras hon inte av sig själv och sina fyra SM-guld.

– Jag tycker inte det är så häftigt att vara bäst i Sverige. Jag tänker att det är världen som räknas, säger hon.

Inom de närmsta åren hoppas hon på att kunna tävla professionellt. Det innebär att handskarna blir tunnare, skydden åker av och armbågarna kommer fram.

– På amatörnivå får man inte använda armbågarna, så det blir nya moment. Men det känns inte jobbigt. Man får ju ont och skadar sig i alla sporter, säger hon.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.