Olyckan inträffade på tisdagskvällen. Foto: Linus Olsson

Stridsbåt i olycka i Göteborgs skärgård – flera till sjukhus

Uppdaterad
Publicerad

En olycka med en stridsbåt har inträffat i Göteborgs skärgård på tisdagskvällen. Fyra personer fördes till sjukhus.

– En person vinschades upp till helikopter och fördes till sjukhus, säger Jonas Franzén, presstalesperson på Sjöfartsverket.

Olyckan med stridsbåten, som tillhör Älvsborgs amfibieregemente och som är en stridsbåt 90, inträffade klockan 20.15 på tisdagen.

– En person vinschades upp till helikopter och fördes till sjukhus, och de andra har körts med militära båtar till land där ambulanser förde dem till sjukhus, sade Jonas Franzén, presstalesperson på Sjöfartsverket.

Ingen av de som befann sig ombord ska ha fått några livshotande skador, enligt vården.

Utbildning för stridsbåtsförare

Johanna Frejme, kommunikationschef på Älvsborgs amfibieregemente berättar att båten gått på grund men har ingen information angående hur och varför.

– Vi har utbildning för stridsbåtsförare nu så det här är kopplat till det, säger hon.

Under onsdagsmorgonen meddelade polisen att man inlett en förundersökning gällande vållande till kroppsskada, vårdslöshet i sjötrafik samt arbetsplatsolycka.

– Båten har legat kvar under natten och vi kommer bege oss ut under dagen för att genomföra en tekniskundersökning, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson.

En stor insats pågick utanför Rörö på tisdagskvällen. Foto: Linus Olsson
Olyckan inträffade norr om Rörö i Göteborgs skärgård. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.