Under flera år blev vitvalen Hvaldimir en populär turistattraktion i hamnar runt om i Norge och Sverige. Hans lekfulla beteende och sociala förmåga fångade mediers uppmärksamhet. Nu publicerar SVT Dokument utifrån: Spionvalens hemlighet, som utforskar valens liv och hans misstänkta militära uppdrag för Ryssland.
Dokumentären pekar ut en topphemlig rysk militär anläggning utanför ryska Murmansk, nära den norska gränsen. Satellitbilder från området visar inte bara ryska militära ubåtar, utan även ett hägn för vitvalar.
Militärens vakthundar under vatten
– Här kan vi se ryska kärnkraftsdrivna ubåtar. Placeringen av vitvalarna mycket nära ubåtarna och ytfartygen kan berätta för oss att de faktiskt är en del av ett bevakningssystem. De skulle kunna betraktas som en sorts undervattensvakthundar för militären i detta område, säger Tomas Nilsen, redaktör för tidningen Barents Observer.
Hvaldimir kan alltså vara en förrymd undervattensvakthund, men dokumentären presenterar även en annan teori: Att han kan ha spionerat på strategiskt viktiga kommunikationskablar under vatten. När Hvaldimir hittades hade han på sig en sele, med ett fäste som enligt den teorin skulle kunna ha använts för en undervattenskamera.
Kan spionerat på kablarna i havet
– Mönstren av resor som genomförs av Rysslands ubåtar är mycket ofta nära dessa kablar. Så en teori vi kan överväga är att Ryssland använder marina däggdjur för att på något sätt samla information om dessa kablar eftersom djur är mindre benägna att upptäckas, säger Tomas Nilsen.
Hans Liwång, professor vid Försvarshögskolan, menar att det inte går att utesluta att valarna används för sådana uppdrag, men han ifrågasätter effektiviteten.
– Det låter lite som att gå över ån efter vatten. Det är idag, med den teknik som finns nu, inte så svårt att kartlägga kablar med ubåt eller från fartyg. Men det går inte att utesluta att andra metoder har övervägts, säger han.
Se Dokument utifrån: Spionvalens hemlighet på SVT Play eller på SVT 2 den 2 mars klockan 22.15.