Byggkonsortiet ”Plats för Göteborg” är ett initiativ i syfte att utveckla området mellan Nya Ullevi och Svenska Mässan, mellan Skånegatan och Mölndalsån – ett område som man anser är underutnyttjat och i dag skapar en barriär i staden. I konsortiet ingår åtta byggbolag och fyra arkitektkontor.
– Det som vi i dag har presenterat är ett komplett och genomförbart förslag som tar ett helhetsgrepp över hela området och skapar både nya arenor för evenemang och bostäder, kontor och hotell, där finansieringen möjliggörs genom att omvandla de värden som finns i den outnyttjade marken till en ny och levande stadsdel, säger Thomas Dahl, vice VD på Wallenstam och talesperson för Plats för Göteborg.
Bostäder för 5.000
Det handlar om ett stort område mellan Skånegatan och Mölndalsån ända upp mot Nya Ullevi. Enligt byggbolagen finns här stora möjligheter att expandera staden, som på sikt väntas gå från stor småstad till liten storstad. Här vill man bygga 5.000 bostäder, affärer och arbetsplatser för 5.000 personer. Motorn för ombyggnaden är Scandinavium, som byggdes 1971 med bland annat en för klen takkonstruktion. Så här vill man bygga nytt helt och hållet.
– Vi tycker att man ska bygga ihop Gårda och evenemangsområdet med staden i övrigt och då passa på att bygga bostäder som efterfrågas, säger Thomas Dahl.
LÄS MER: De erbjuder sig att bygga arenan
Valhallabadet rivs och flyttas
En öm punkt för många göteborgare är Valhallabadet som ska rivas och nybyggas enligt förslaget. Här kan det bli en hel del protester.
– Valhallabadet är jättegammalt och energislukande. I stället vill vi bygga Valhalla 2.0, nånting som alla kan tycka är bättre än de
t vi lämnar, säger Gert Wingårdh, en av arkitekterna i gruppen.
Han menar också att om man vill bevara den fina mosaikväggen och andra detaljer så går det bra att flytta med dem till det nya badhuset.
– Det viktigaste är att man kan visa att vi kan göra ett lika bra bad, fast modernt, och vårt förslag bygger på att man lägger det i samma område men på andra sidan gatan säger Thomas Dahl.
Utredning klar till hösten
Politikerna i Göteborg har redan beslutat att Scandinavium bör ersättas med en ny multi-arena. Men exakt hur den ska finansieras är oklart. Det handlar om en miljardinvestering och den kommunala utredningen om området blir klar först till hösten. Byggkonsortiets förslag innebär att konsortiet finansierar stora delar av arenan mot att man får attraktiv mark att bygga bostäder, affärer, kontor och hotell på.
– Det vi gör nu visar på att det är möjligt och att det kan bli bra, säger Thomas Dahl.
”Plats för Göteborg”
är ett konsortium med Balder, Castellum, HSB, Platzer, Riksbyggen, Skanska, Stena Fastigheter, Wallenstam, arkitekterna Semrén Månsson, White, Wingårdhs samt Sweco, konsulter inom arkitektur och samhällsutveckling.