Gunbritt Pettersson i Lindome kan ha Sveriges största tomtesamling. På bilden står hon bland sina tomtar och tittar in i kameran.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet får du följa med in i Gunbritt Petterssons hus i Lindome och se delar av hennes stora tomtesamling. Foto: SVT

Gunbritt Pettersson i Lindome kan ha Sveriges största tomtesamling

Uppdaterad
Publicerad

Redan i november börjar Gunbritt packa upp alla tusentals tomtar hon har inför julen. Följ med in i magiska tomtehuset i Lindome.

För fyrtio år sedan fick Gunbritt Pettersson en tomte på sin födelsedag av sin make.

Så började ett fyra decennier långt samlande. Nu har Gunbritt över 7 600 tomtar, och ungefär hälften åker fram till jul. Resten får stanna kvar på ett lager i Kungsbacka.

Har tomtar från hela världen

Det här är inte första gången tomtesamlingen i Lindome uppmärksammas i media. Redan 1999 var SVT Nyheter Väst (då Västnytt) hemma hos Gunbritt och hennes make Rolf och gjorde reportage om parets tomtesamling.

Då var den uppe i 3 000 tomtar. När Rolf gick bort för sex år sedan hade paret samlat på tomtar i fyrtio år och från olika platser runt om i världen; allt från Barbados till Norrland.

– Det var jag som var motorn i samlandet egentligen. Men sedan tog Rolf över, säger Gunbritt.

Följ med in i Gunbritts magiska tomtehus i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.