Stadshuset skulle kostat 880 miljoner kronor och ritats av stjärnarkitekten Gert Wingårdh. Tanken var att huset skulle ligga där brandstationen nu ligger och inrymma kulturhus, bibliotek och flera andra verksamheter. Men nu stoppas alltså planerna. SD och KD har tidigare krävt en folkomröstning om bygget.
Inget nytt stadshus i Uddevalla – besked idag
Planerna på ett nytt stadshus i Uddevalla skrotas. Det beskedet kom i samband med att M, KD, SD och Uddevallapartiets nya budget presenterades på onsdagen. Det rapporterar flera lokala medier, bland annat P4 Väst.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.