Amanda Bellini hade jobbat tidigt på morgonen och höll på att lasta ur tidningar ur sin bil i centrala Göteborg när mannen hoppade in i förarsätet och körde iväg.
Kastade sig ur i farten
Hon slängde sig in i lastutrymmet och försökte samtala med mannen som inte svarade utan bara körde vidare.
Läs också: Mamman följde dramat på telefon
– Under hela resan ville jag bara att det skulle ta stopp. Det gick jävligt fort, berättade hon för SVT efteråt.
Bilfärden fortsatte i två timmar innan föraren tillfälligt saktade ner farten. Då passade Amanda på att slänga sig ut ur sidodörren, och polisen fick strax därefter tag i mannen.
Döms för olaga frihetsberövande
Tingsrätten dömde honom till ett och ett halvt års fängelse för bland annat olaga frihetsberövande. Efter ett rättspsykiatriskt utlåtande har hovrätten nu ändrat den domen till rättspsykiatrisk vård.
Läs också: Misstänkt människorov i Göteborg