Krogbåten som sedan decennier ligger förtöjd vid Kungsportsbron har delvis sjunkit. Foto: SVT

Krogbåten i Vallgraven i Göteborg har sjunkit – igen

Uppdaterad
Publicerad

Krogbåten som sedan decennier ligger förtöjd vid Kungsportsbron står nu på botten. Men Räddningstjänsten Storgöteborg har redan lämnat platsen, efter att ha lagt ut skydd i form av länsar runtom. Det är inte första gången man tvingats rycka ut till den gamla båten.

Larmet kom strax efter lunch på fredagen. Då stod det klart att båten hade kraftig slagsida och hade tagit in vatten, något som Göteborgs-Posten var först med att skriva.

På räddningstjänsten är man måttligt road av det återkommande fenomenet och anser att det är ägarens ansvar att pumpa ut vattnet. Därför har man bara lagt ut länsar, skydd, runt båten för att minska risken att läckage därifrån sprids i kanalen.

Delar av kajen där båten ligger har spärrats av och man har försökt säkerställa att kajen inte skadats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.