I hovrätten dömdes mannen till 16-års fängelse Foto: TT

Marinas exsambo överklagar sin dom

Uppdaterad
Publicerad

I hovrätten dömdes den 40-årige exsambon till 16 års fängelse för mordet på Marina Johansson. Nu överklagar han till Högsta domstolen och vill bli frikänd.

Mannens advokat Michael Hansson lämnade in överklagandet på onsdag kväll.

– Vi menar att Hovrätten haft två utgångspunkter som blivit avgörande, och som enligt oss är felaktiga, säger Michael Hansson till SVT Västnytt

Mordet på Marina Johansson

Enligt advokaten så handlar överklagan om att hovrätten utgått från att Marina låg i sin säng när hon sköts, dels att det skulle vara samma man som både dödade och forslade bort henne.

– Det finns ingen grund för det antagandet, säger han.

”Små chanser”

Marina Johansson försvann från sitt hem 2010. Misstankarna föll på kvinnans ex-sambo men i avsaknad av kroppen friades han i tingsrätt och hovrätten. Fyndet av kroppen 2012 ledde så småningom till att fallet åter prövades i hovrätten.

I mars slog hovrätten fast att det är uteslutet att någon annan person än ex-sambon kan ha skjutit kvinnan och gömt undan kroppen, vilket försvaret nu ifrågasätter.

Försvarsadvokaten medger att det är liten möjlighet att Högsta domstolen ska ta upp fallet. Det har trots allt redan varit upp och vänt i Högsta domstolen en gång.

– Det är nog små chanser, men samtidigt är det det ett svårt och uppmärksammat mål som förtjänar att man tittar igen på det, säger Michael Hansson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mordet på Marina Johansson

Mer i ämnet