Cyklist i hjälm står vid en gul färja i hamnmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Nicklas Gustafson lägger en extra resdag på att få med sin cykel i kollektivtrafiken när Västtrafik förbjuder cykel på buss. Foto: Sara Hellman/SVT

Nicklas gör ”tyst protest” mot Västtrafiks cykelförbud på bussar

Publicerad

Västra Götaland är en av få regioner där cykeln inte får följa med på bussen.

– Västtrafik borde kunna lösa det på ett bättre sätt, säger Nicklas Gustafsson, som lägger en extra resdag för att få med sin cykel på jobbresor.

Nicklas Gustafsson har två val.

Antingen skulle han cykla hemifrån klockan 02 på morgonen för att hinna med första morgontåget från Uddevalla klockan 06. Eller så cyklar han in en dag tidigare för att parkera cykeln vid tågstationen, tar bussen hem igen för att sedan på resdagen ta bussen till tågstationen och då ta med sig cykeln på tåget.

Han väljer den sistnämnda. Orsaken till den långa resvägen är att Västtrafik inte tillåter resenärer att ta med sina cyklar på bussen.

Pilotstudie i höst

Tidigare har cyklar kunnat fraktas i bagageutrymmen. Men eftersom Västtrafik håller på att fasa ut den typen av höga bussar ser man inte det som en möjlighet längre, enligt Karin Ryberg, strateg vid Västtrafik. Alternativet är ett cykelställ bak på bussen.

– Vi har gjort bedömningen att det är en för stor säkerhetsrisk. Föraren och resenären måste vara bakom bussen vid lastning och det kan vara rent olämpligt i vissa miljöer, säger hon.

Tvådelad bild. Till vänster: kvinna med ljust hår. Till höger: cyklistens skugga på asfalten.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Karin Ryberg svarar på frågan om varför cykeln inte får åka med i bussbagaget. Foto: SVT/TT

Men frågan lever i högsta grad. Senare i höst ska en pilotstudie genomföras i Skövde där cyklar ska få åka med i bussen, dessutom ska Västtrafik utreda om det är möjligt att tillåta cyklar på vissa landsbygdsbussar.

Extra restid på åtta timmar

Just den här dagen när SVT följer med på Nicklas cykeltur ska cykeln parkeras i Göteborg inför söndagens avresa mot Malmö. Det innebär att han efter avresan från Lysekil vid 09-tiden är hemma igen strax efter 17.

Hade du inte kunnat göra det här lättare för dig, som att låna en cykel när du kommer fram?

– Men jag vill ju kunna ha med min cykel. Sedan är det något av en tyst protest mot Västtrafik också.

Här får cykeln följa med

Cykel på buss tillåts i någon utsträckning i 15 av Sveriges 21 regioner. Många regioner har olika regler för stadstrafiken respektive regiontrafik/landsvägsbussar.

I Blekinge, Stockholm, Värmland, Västerbotten, Västmanland och Västra Götaland är det förbjudet att ta med cykeln ombord på bussen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.