– Jag väljer att ta bilen upp till Falun istället för att ta tåget denna gång, säger Oscar Perers.
De platser där tåg inte kan passera under påskhelgen är Herrljunga, där ett nytt förbigångsspår byggs, i Varberg med en ny fas i tunnelbygget och vid Olskroken där västlänksrelaterade arbeten fortgår.
Är det genomtänkt att ha dessa arbeten under påsken?
– Jag förstår att det är många som påverkas, men vi har valt att lägga många arbeten just under påsken för att det är färre som reser då än vanliga vardagar, säger Madelene Frödell, chef Trafikledningsområde Väst på Trafikverket.
Göteborg – Köpenhamn ställs in hela sommaren
Störningar i tågtrafiken som dessa kommer att återkomma, bland annat under Kristihimmelsfärdshelgen.
SJ har beslutat att ställa in alla avgångar mellan Köpenhamn och Göteborg i sommar. De hänvisar till banarbete i Göteborg, och lokförarbrist. Öresundstågen ska dock gå som vanligt mellan Köpenhamn och Mölndal hela sommaren, och ersättningsbussar alternativt spårvagn Göteborg – Mölndal finns att tillgå.
– Har du frågor om din direkta resa, kontakta tågbolagen. De har information som berör just dig, säger Madelene Frödell på trafikverket.
Se aktuella reseförändringar
https://www.vasttrafik.se/om-vasttrafik/nyhetsarkiv/trafiken-under-paskhelgen/
https://www.sj.se/sv/trafikinfo/banarbeten/planerade-banarbeten.html