Ali Altunen utanför Åsele Värdshus

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det blir mycket kostnader” – så tänker Ali Altun om driften av det nya hotellet i Åsele. Foto: Anders Öhlund/SVT

Åsele Värdshus har stått tomt ett år – han ska väcka liv i huset: ”Kommer lyckas”

Publicerad

Värdshuset i Åsele har varit flyktingförläggning, ägts av ett bärföretag och brunnit. Nu ska Ali Altun förvandla stället till ett hotell.

– Att driva hotell har jag aldrig gjort tidigare. Det blir en ny upplevelse, säger han.

Den 1 april blir Ali Altun ny krögare på Åsele Värdshus. Värdshuset, som stått tomt i över ett år, ska nu få nytt liv.

– Det är inget kamikazeuppdrag. Det är klart att det kan bli tufft i början, men sedan kommer det att gå bra. Jag kommer att lyckas, säger Ali Altun.

Värdshuset har en lång historia. Det har varit flyktingförläggning, ägts av ett bärföretag och brunnit.

Förra året köpte Åsele kommun värdshuset för 8,9 miljoner kronor. Många Åselebor reagerade och tyckte att kommunen inte hade råd.

Nu ska Ali Altun betala 700 000 kronor varje år i arrende till kommunen. Kontraktet är på fem år med möjlighet till förlängning ytterligare fem år. Till detta kommer kostnader för uppvärmning och personal.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.