Utanför butiker på en handfull parkeringar runt om i landet har Biltema redan bommar till sina parkeringar. Nu ska även Skellefteå få det.
– Det är skadegörelsen som är det stora problemet för oss. Att man burnar och har sönder saker. Och i dessa coronatider vill vi inte att vår mark används till olämpliga saker, säger marknadschef Johan Gerdevåg.
Bommar var redan planerade på grund av tidigare stök på parkeringen men hann aldrig sättas upp innan helgens fest.
Parkeringen spärrades av
Företaget kontaktade polisen i fredags då de ryktesvägen hört talas om att det skulle bli en stor fest. Polisen uppskattade senare att fler än tusen personer festade på handelsområdet. Parkeringen spärrades av och ett par hundra fordon avvisades.
Nu ska bommarna sätta stopp för nattligt bus, åtminstone på Biltemas parkering.
– Men tyvärr så skjuts problemet nu bara vidare till andra platser, säger marknadschef Johan Gerdevåg.