Nils Holmqvist och ovädret i Ånäset.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Det blir mycket blåsigt igen i norr – meteorolog Nils Holmqvist berättar mer i klippet. Foto: SVT/Berno Jonsson

Efter stormen Ingunn – nu drar ett nytt oväder in över Norrland

Uppdaterad
Publicerad

Det blåste rejält i fjällen i veckan när ovädret Ingunn drog fram. Nu drar ett nytt oväder in mot norra Sverige. SMHI har utfärdat flera vädervarningar.

– Det kommer att bli rejält blåsigt, säger Nitzan Cohen, SVT:s meteorolog.

Under torsdagen uppmättes en medelvind på 51,8 meter per sekund i Stekenjokk – vilket var ett nytt svenskt vindrekord.

Nytt oväder i norr

Nu drar ett nytt oväder fram. SMHI har utfärdat orange varning i Norrbotten, Jämtland och södra Lapplandsfjällen för helgen. Gul varning gäller även för delar av Norrlandskusten.

– Det här är ett nytt lågtryck som kommer in. Men det är en del av samma stora komplex. I den storskaliga situation vi befinner oss i just nu kan det uppstå flera liknande lågtrycksbildningar, säger SVT:s meteorolog Nitzan Cohen.

– Det är varm luft som sträcker sig upp en bra bit upp över Atlanten som möter kall luft. Då blir det mycket aktivitet på grund av den temperaturskillnaden.

”Väntas stormstyrka”

Under fredagskvällen kommer det börja blåsa på kalfjället samtidigt som snöbyar förs in.

– Det väntas stormstyrka på en del platser. Det är inte fullt lika omfattande som förra gången men det kommer vara rejält blåsigt, speciellt i byvindarna. Det kan bli även storm i medelvind på en del platser i fjällen, säger Nitzan Cohen.

I stora delar av mellersta Norrland har SMHI utfärdat en gul vädervarning. Under lördag kväll väntas hårda till mycket hårda vindbyar. Det kan komma byvindar på 20- 25 meter per sekund under lördagskvällen.

– Det kommer att passera ett vindband med mycket hårda vindbyar. Det drar in snabbt och passerar snabbt.

Vädret de kommande dagarna

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se prognosen för lördag till onsdag. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.