Foto: SVT

Frisläppt fisk fångas in

Uppdaterad
Publicerad

Umlax anläggning i Umgransele har lagt ut nät efter gårdagens skadegörelse av fiskeanläggningen.

På Umlax fiskeanläggning har man under förmiddagen påbörjat arbetet med att fånga in den fick som släpptes ut i Umeälven efter att näten skurits sönder. Hittills har10 – 20 procent av fiskarna fångats in genom att lägga ut nät.

Personal från andra anläggningar har kallats in för att hjälpa till med att fånga in fisken.

Säkerheten kring de tre fiskeanläggningarna i Umgransele, Slussfors och Malgomaj har skärpts och nu övervakas anläggningarna dygnet runt. Emanuel Nygren som är platschef på anläggningen i Umgransele berättar för Västerbottensnytt att det är först nu som skadegörelsens omfattning har börjat sjunka in och att de nu kommer ändra säkerhetsrutiner.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sabotaget mot Umlax

Mer i ämnet