Två personer bygger en färgglad igloo på en snötäckt plats vid en sjö i solnedgången.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I Burträsk har byborna byggt en färgglad igloo med hjälp av mjölkförpackningar och karamellfärg. Foto: Berno Jonsson

Här har byn byggt en igloo i Burträsk – med hjälp av mjölkpaket

Publicerad

Med hjälp av mjölkförpackningar och karamellfärg har Burträskborna skapat en färgglad igloo. Under fredagen invigs bygget.

– Vi kallar det bland annat för Burträsk Tower, säger initiativtagaren Mats Klockljung.

Mats Klockljung kläckte idén om en igloo i Burträsk tillsammans med Pia Löfgren Klockljung.

Det har skapat engagemang i hela byn och flera har hjälpts åt att bygga. Den yngste personen som hjälpt till är 6 år gammal och den äldsta 80 år.

Invigningen ska firas med marschaller och förhoppningsvis fackeltåg.

– Jag sa, lite fräckt, att det här är det viktigaste bygget i byn sedan de byggde kyrkan, säger Mats Klockljung.

Nästa år hoppas de få hålla på längre.

– Då blir det en jättestor riktig igloo, säger Gerd Glas Lundberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.