Busschauffören Erik Fällman har stannat bussen han kör för en tyst minut.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se när bussarna stanna i Umeå för att hedra offren efter skjutningen i Örebro. Foto: Marilén Karlsson

Här stannar bussarna i Umeå – hedrar offren i Örebro

Uppdaterad
Publicerad

Under tisdagens stannade plötsligt lokalbussarna i Umeå – för att hedra offren i Örebro efter dödsskjutningen. En tyst minut hölls bland både passagerare och chaufförer.

– Det är overkligt att det hänt i Sverige, säger busschauffören Erik Fällman.

Erik Fällman har arbetat som busschaufför sedan 2013, men han har aldrig varit med om att de stannat trafiken när någonting tragiskt har hänt.

– Jag ville vara med för att hedra de i Örebro, säger han.

Transdev, som kör lokal- och regionaltrafiken i Umeå, uppmanade de busschaufförer som ville delta i den nationella tysta minuten att parkera bussen trafiksäkert och informera resenärerna.

– Jag tror de förstår att vi stannar en liten stund, säger Erik Fällman.

En tyst minut har hållits på flera platser i Västerbotten och i landet. I Sorsele hölls den tysta minuten på Vindelälvsskolan och i Nordmaling samlades folk i kommunparken, bland annat.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Masskjutningen vid Risbergska skolan i Örebro

Mer i ämnet