Konflikt om egen drift av Corona

Uppdaterad
Publicerad

Vänsterns studentförbund hävdar att kalkylen är fel och Corona skulle gå flera miljoner back i kårens egen regi.

På onsdagen sammanträdde kårfullmäktige för Umeå studentkår. Där föreslogs bland annat att bilda aktiebolag för att driva Corona i egen regi. Men Bore Sköld i Vänsterns studentförbund säger att förslaget som kårstyrelsen tagit fram bygger på felaktiga ekonomiska beräkningar.

– Den ekonomiska kalkylen är helt orimlig. Vi räknade på det och rådfrågade Peter Haghjoo som drivit Corona framgångsrikt tidigare. Det skulle gå back ett antal miljoner varje år, säger Bore Sköld.

Han menar att vissa budgetposter inte räknats in, och att andra uträkningar var fel. Vänsterns studenförbund föreslog att frågan skulle återremitteras och ett noggrannare underlag göras, men fick nej.

”VSF tog kontakt med mig för att kolla igenom budgeten, och jag kommenterade det. Kalkylen är lite hokuspokus. Det är ett drömscenario och utan underlag. Tanken var att jag skulle ge lite underlag och verklighet”, kommenterar Peter Haghjoo.

I protest valde Vänstern att justera ut alla medlemmar ur mötet, åtta stycken, i förhoppning att kårfullmäktige skulle bli icke beslutsför på grund av för få närvarande. Även Arbetarepartiet lämnade mötet.

– Även om de röstar för så vill vi markera att vi vill inte vara så ansvarslösa mot studenterna med deras pengar, säger Sköld.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.