Två personer i svarta tröjor med ”Luspengymnasiet” i ett klassrum vid ett bord.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Hoppas på en samhällsförändring” – hör lärarna Peter Fellbrink och Anna Bjurén om den nya satsningen på sex och samtycke vid Luspengymnasiet. Foto: Beatrice Karlsson/SVT

Läraren Peter undervisar i sex och samtycke på mattelektionen – ny satsning i Storuman

Uppdaterad
Publicerad

Personalen på Luspengymnasiet i Storuman har utbildats i sexualitet, samtycke och relationer – en unik satsning med målet att förebygga våld i nära relation bland unga.

– I matematiken belyser jag våldsstatistik bland unga, säger Peter Fellbrink, lärare i matematik och naturvetenskap.

Totalt har 18 stycken i personalen på Luspengymnasiet i Storuman genomfört baskunskapsutbildningen i sexualitet, samtycke och relationer.

Bakgrunden är att gymnasieskolans läroplan ändrats. Från höstterminen 2022 ansvarar skolan för att eleverna regelbundet arbetar med frågor som handlar om identitet, jämställdhet, sexualitet och relationer.

Under mars månad kommer tolv ämneslärare att utbilda sina elever.

– Det är jätteviktigt att vi pratar med eleverna. Statistiken kring våld och sexuellt våld mot yngre är oroväckande, säger försteläraren Anna Bjurén, som utbildat personalen.

Unga mer utsatta

Risken att utsättas för våld i nära relation är mer än dubbelt så stor för personer mellan 16 och 29 år, jämfört med personer över 45 år.

Den största andelen utsatta finns i åldersgruppen 20-24 år, där 30 procent av kvinnor och 16 procent av män uppger att de utsatts för våld i nära relationer. Det visar statistik från Brottsförebyggande rådet (Brå).

– Vi kanske inte når alla elever på skolan, men om vi sår ett frö kan det börja växa och blomma. Det i sin tur kanske leder till en samhällsförändring, säger Anna Bjurén.

Bild på Aleczander Hällsten, Thilde Byström och Johanna Eriksson.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Samtycke är jätteviktigt” – hör gymnasieelever i Storuman om skolans unika satsning på sexualundervisning. Foto: Beatrice Karlsson/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.