– Det är en klar trend att svenskarna i allt större omfattning byter julgran mot palmer. För oss är det en bokningsökning med omkring tio procent jämfört med fjolåret, säger Mathias Bergendahl, informatör på Fritidsresor.
Det stora antalet röda dagar under den kommande jul- och nyårshelgen har medfört extra stort tryck.
– Vi kallar det ”arbetstagarnas revansch” när det behövs så få semesterdagar för att få en lång sammanhängande ledighet, säger Mathias Bergendahl.
Kanarieöarna är det största resmålet både hos Fritidsresor och Vingresor.
Karibien och Mauritius är andra resmål som lockar soltörstande svenskar.
– I våra kundundersökningar säger fler och fler att de väljer att åka bort för att slippa julstressen. Man hoppar kanske över julklapparna och tar med nära och kära på ett par veckors solsemester i stället, säger Vingresors informationschef Magdalena Öhrn.
Också Vingresor ser ett stadigt ökande efterfrågan på resor över jul och nyår.
– Vi kan se att även rena nyårsresor ökar. Många vill uppleva folkliv och fyrverkerier i en storstad utanför Sverige. New York, London, Paris och Barcelona tillhör favoriterna, säger Magdalena Öhrn.
Fakta: Vinterns största resmål
Hit vill svenskarna resa över jul- och nyår:
1: Kanarieöarna
2: Thailand
3: Karibien
4: Kap Verde
5: Egypten
Källa: Fritidsresor och Vingresor (TT)