– Vi vill bli ett centrum för ungdomar som gillar motorsport, säger Jörgen Ågren som är ordförande i Bygdsiljum motorklubb.
Vanligtvis anläggs isracingbanor för snöskotrar på frusna sjöar men de milda vintrarna gör det allt svårare att få till. Därför satsar nu Bygdsiljum motorklubb på en frusen bana på fast mark istället med snö som trampas och sedan spolas så det blir en riktigt isig bana. Snöskotrarna har sedan 3-4 centimeter långa dubbar inskruvad i mattan när de tävlar.
– Flera av våra medlemmar har varit över i USA och tävlat med stor framgång och där är isracing en stor sport för snöskotrar. Och nu hoppas vi att den här anläggningen ska innebära ett startskott för isracing med snöskotrar på oval bana här i norra Sverige, säger Jörgen Ågren.
Hör mer om satsningen i videon.