Utlyser belöning efter fiskutsläpp

Uppdaterad
Publicerad

Polisen misstänker att en aktionsgrupp ligger bakom sabotaget mot en fiskodling i Umgransele.

Klotter på bland annt en dörr gör att polisen misstänker att det är en aktionsgrupp som ligger bakom sabotaget. På en dörr står bland annat ”DBF” och ”Hjärta de vilda fiskarna”. Det kan tyda på att det handlar om Djurens befrielsefront.

– Det är ett mycket tydligt budskap att det är de som ligger bakom om inte någon har utnyttjat deras signatur, men det har jag svårt att tro, säger Josef Nygren, vd Umlax.

Sabotaget mot Umlax

Ingen har tagit på sig dådet

Djurens befrielsefront har ännu inte gått ut med information om att de skulle ligga bakom sabotaget.

Umlax meddelar att de kommer att ge en belöning på 100.000 kronor till den som lämnar ett avgörande tips till polisen.

Polisen har säkrat vissa spår på platsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sabotaget mot Umlax

Mer i ämnet