En stor grupp renar betar på ett snötäckt fält omgivet av skog. Solens ljus lyser upp träden i bakgrunden, vilket skapar en vinteridyll.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Folk tar inte rätt på fakta” – följ med in i renhjorden vid Yttersjö. Foto: Berno Jonsson/SVT

Rans sameby vädjar om att flytta rallysträckan – har 6 000 renar i området

Uppdaterad
Publicerad

Rans sameby har 6 000 renar i Umeåområdet och hoppas in i det sista att rallysträckor ska flyttas. Samebyn har anklagats för att medvetet ha placerat renar nära rallyt – nu förklarar de varför.

– Det är betesmarkerna som styr var vi har renarna, säger Per-Mikael Jonsson.

In i det sista pågår förhandlingar mellan samebyn och rallyledningen kring några av sträckorna som ska köras på fredag och lördag.

I helgen hittade Rans sameby tre döda renar, som de misstänker skjutits eller dödats på grund av rallykonflikten. Polisen utreder händelsen. Nu är samebyn rädd att ytterligare våldshandlingar ska drabba deras renar.

Svenska rallyt Umeå 2025

Hätsk stämning i sociala medier

– Stämningen i sociala medier har blivit väldigt hätsk och upptrissad, vi vill inte sabotera rallyt utan vi är här med våra renar för att överleva vintern, säger Per-Mikael Jonsson från Rans sameby.

Uppgifter förekommer om att Rans sameby har släppt sina renar i närheten av rallysträckor för att visa sin makt och ställa till problem för tävlingen.

Samebyn har bland annat renar i Yttersjö, i närheten av tävlingssträckan vid Vännäs och i närheten av sträckan Umeå Lång.

– Det är jobbigt för oss när osanningar sprids, visserligen är det helt rätt att vi har 6000 renar i området kring Umeå och det har vi varje år. Naturen har sin gång och när markerna är färdigbetade måste vi flytta vidare, säger Per-Mikael Jonsson och fortsätter:

Har betesmarker där rallyt ska köras

– Våra vinterbetesmarker sträcker sig genom det område där rallyt går och jag hoppas att vi ska komma överens med rallyledningen och att de gå oss till mötes.

Samtal förs mellan samebyn och rallyt och man hoppas in i det sista att hitta en lösning.

– Vi för en dialog och hoppas att vi kan komma överens och kan lösa situationen, säger Erik Åström, event director för VM-rallyt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Svenska rallyt Umeå 2025

Mer i ämnet