Det blir ingen Backenfestival 2018. Bilden ovan är från tidigare år. Foto: Privat

Backenfestivalen i Umeå ställs in i protest

Uppdaterad
Publicerad

Nu meddelar Gatans folk som är en av arrangörerna bakom Backenfestivalen i Umeå att det inte blir någon festival i år. De skippar festivalen i protest mot kulturklimatet i staden.

Backenfestivalen är helt gratis och har genom åren drivits av ideella krafter. Johan Wallén, ordförande för Gatans Folk, menar att det kändes fel att fortsätta.

– Flera aktörer har försvunnit som till exempel Verket och det är inte schysst att vi fortsätter med en gratisfestival och ger skenet av att allt är som det brukar. Det är ohållbart att det dras in mer och mer på kultur, säger han.

”Staden andas kultur – det är en del av stadens själ”

När Wallén flyttade till Umeå fick han en chock över hur staden blomstrade av kultur. Men han tycker att det förändrats med åren.

– Staden andas kultur, det är en del av stadens själ. Plötsligt har det blivit svårare att få medel att driva sina egna idéer. Vi är bortskämda med att ha ett rikt kulturliv men det är risk att det dör ut, avslutar Wallén.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.