Följ allt som händer på Svenska rallyt i Umeå
Pontus Tidemand, som gör comeback i VM-sammanhang efter fem års frånvaro under Svenska Rallyt, var själv överaskad efter förmiddagens shakedown/fullfartsträning, där han var snabbast av alla WRC2-förare. (Se resultaten nedan).
– Ja, lite faktiskt. Kul med ett kvitto på att farten finns. Men det är en lång och tuff tävling framöver, säger han till NWT.
Tidemand har vunnit VM två gånger, i både junior- och WRC2-klassen. För tio år sen vann han till och med SS1 på Färjestads travbana i Karlstad, före alla stjärnorna i huvudklassen. Det är Sveriges senaste sträckseger i ett VM-rally.
Det du behöver veta om rallyt
Rallyt kördes i Värmland i 50 år, men 2022 flyttades rallyt till Västerbotten och Umeå och har körts här sedan dess.
Rallyt drar igång på torsdagsförmiddagen med Shakedown i centrala Umeå. Den startar på Grubbe och körs längs strandpromenaden med målgång strax före gamla bron i centrala Umeå.
På torsdag kväll är det invigning och Umeå Sprint, en specialsträcka 1 på kvällen. Detta är på I 20-området och Red Barn Arena.
Esapekka Lappi från Finland vann Svenska rallyt 2024.
Här hittar du alla förare och tävlingar.
SVT sänder en timmes sammandrag i efterhand från samtliga tävlingar i rally-VM 2025. Under Svenska Rallyt direktsänder SVT också flera specialsträckor.