Tredelad bild. Vänster: Kund inspekterar byxor. Mitten: Person betraktar jeans på klädställning. Höger: Närbild på person med mikrofon.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Nathalie och Liv och deras kompisar hittade inte jeans som både var billiga, trendiga och framförallt hållbara. Lösningen på problemet blev en återbrukslösning. Foto: SVT

UF-företaget i Umeå gör otrendiga jeans moderna igen

Uppdaterad
Publicerad

Att hänga med i modetrenderna utan att gynna fast fashion kan vara svårt. Några tjejer i Umeå hittade en lösning på problemet – genom att sy om begagnade jeans till en trendig modell.

– Vi säljer omsydda secondhand-jeans. Det vi gör är att vi köper in lågmidjade jeans, som är väldigt trendigt. Begagnade finns de oftast bara i tajta modeller, men då syr vi om dem till bootcut, säger Liv Andersson.

Tillsammans med kompisarna Nathalie Johansson, Agnes Eriksson, Amanda Palmlöf och Nikki Fastevik driver hon UF-företaget Re-stitch UF.

– Med vår idé kan man handla både billigare och hållbart, säger Nathalie Johansson.

Så löste jag det

Det här är en del i SVT:s satsning Så löste jag det.

Har du stött på ett problem i din vardag, och hittat ett kreativt sätt att lösa det? Kan din lösning hjälpa andra?

Nu kan du berätta i SVT:s satsning, hör av dig till salostejagdet@svt.se!

Så löste jag det

Så löste jag det

Andrea • Det märkliga är att vården inte tydligt informerar hur man egentligen smittas av HPV-virus som kan orsaka livmoderhalscancer. Svaret är oskyddat sex. Trist med allt för mycket fokus på vaccin som inte är helt utan risk.

Trollet • Bra frågan kommer upp.. Jag tycker det är rätt dåligt egentligen att man inte gör en upphandling åtminstone i hela Sverige och får ner priser på HPV vaccinet. Det är inte billigt. Du behöver ta 3 st sprutor om jag fått rätt info. Sedan kostar 1 spruta 2150kr tror jag att jag fick reda på. Rätta mig om jag har fel.. för vill inte fara med osanning. Hur många kommer då privat ta dessa sprutor? Man vill väl att alla ska skydda sig ? Är ju inte bara unga som behöver detta skydd. Sedan när det tydligt ger cancer hos både tjejer och killar så begriper jag inte varför man inte istället sätter hårt mot hårt mot HPV.. så är det helt borta sedan. Vad kostar inte det att behandla människor sedan för cancer skapad av HPV:n? Något vi hade eliminerat med en upphandling så folk får råd köpa det.. kommentera gärna ..

Hej! Vi ska se om vi kan få svar på din frågeställning från beslutsfattare. När det gäller prissättningen så ligger en dos HPV-vaccin på ungefär den summan du nämner när man tar den privat. Regionerna kan dock subventionera vaccinet. I Örebro län betalar exempelvis personer upp till 26 år (som inte ingår i avgiftsfriheten) 220 kronor för en dos.

Pernilla • Känns obehagligt att det förs listor på personer som inte gjort en viss medicinsk behandling. Skulle inte vilja ha ett sådant samtal. Ok om man skickar allmänna kallelser men inte på detta sätt.

Klara • Fantastiskt jobb av Ebba! Tack för ditt goda arbete!

Erik • Otroligt bra jobbat! Har själv 2 unga döttrar som också ska vaccinera sig när de är lite äldre!

Julia • Starkt jobbat, Ebba! Skyddar vaccinet även mot livmoderhalscancer om man tidigare haft en HPV-infektion som läckt ut innan man vaccinerade sig? Jag funderar på om det är värt att vaccinera sig om man är i ett långvarigt förhållande och född efter 1999.

Hej Julia! Tack för din kommentar. Jag tror det är bäst att du rådfrågar din barnmorska om hur du ska göra.

Henrik • Fantastiskt initiativ. En viktig påminnelse att EN person KAN göra skillnad om hon agerar.

Vaccinerad • Hejje!

Jag vaccinerade mig i höstas men har inte förstått om jag behöver ta fler sprutor än en.

Räcker det med en? Det är första gången jag vaccinerar mig mot HPV.

Enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer behövs två eller tre doser beroende på hur gammal man är när vaccinationsserien påbörjas.

Lena • Vilka cancer hos män orsakas av HPV virus?
Kan ni härleda till dessa studier?

HPV-virus kan hos män orsaka cancer i mun/svalg, penis och anal. Här finns en rapport från Folkhälsomyndigheten från 2024 där antalet cancerfall per typ som orsakats av HPV. Den hänvisar även till studier gjorda på detta. https://www.folkhalsomyndigheten.se/contentassets/789d3faee87f44b1aa5b7a7931ec7116/behov-kostnader-vaccination-hpv.pdf

Mor till kille • Hur kommer det sig att inte killarna är inkluderade i programmet. Vad jag förstår så har de samma risk att smittas och föra smitta vidare.

Hej,
Gratis vaccination erbjuds kvinnor födda 1994-1999 inom ramen i ett forskningsprojekt för att utrota livmoderhalscancer. Män erbjuds och rekommenderas också av Folkhälsomyndigheten att ta vaccinet, men får då betala för det själva.
Från augusti 2020 erbjuds även pojkar födda 2009 och senare HPV-vaccin i det nationella vaccinationsprogrammet. Doserna ges när barnen är i 10-12-årsåldern för att de ger bäst effekt före man har haft sexuellt umgänge.
Här finns fler frågor och svar om HPV-vaccination hos FHM: https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/vaccinationer/fragor-och-svar/humant-papillomvirus/

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Så löste jag det

Mer i ämnet