Johan Hagelberg, vd, för South Lapland airport. Foto: SVT

Utbyggnad av flygplatsen i Vilhelmina hotad

Publicerad

Flygplatsen i Vilhelmina vill bygga ut landningsbanan och hade hoppats att bygget skulle vara klart till hösten. Men nu tvingas planerna läggas på is och hotas helt och hållet, enligt VK. Detta på grund av nya arkeologiska undersökningar.

SVT Nyheter berättade i september om South Lapland airports planer på att bygga ut landningsbanans längd.

I december stod det klart att man hoppades att större flygmaskiner skulle kunna landa i Vilhelmina redan till hösten 2019. Men arbetet väntade bland annat in en arkeologisk utgrävning samt tillstånd från ägarna till en familjegård som skulle behöva rivas och till viss del fyttas på grund av bygget.

”Då faller hela projektet”

Men nu har man stött på patrull gällande utgrävningarna och hela projektet hotas, om detta var VK.se först med att berätta om.

Det kan nämligen bli så att det krävs en total arkeologisk utgrävning vilket skulle kunna ta lång tid och bli alldeles för dyrt.

– Vi har hamnat vid vägens ände och vi får avvakta vad som händer. Kommunen får stå för alla kostnader och en arkeologisk utgrävning kan kosta flera miljoner. Det har vi inte råd med. Då faller hela projektet, säger Johan Hagelberg till VK.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.